Klavír, kam se podíváš…

     Od nejzákladnějších smrkových prkének, přes ocelové struny až po lesknoucí se majestátní nádheru, to vše a mnohem víc jsme viděli na exkurzi napříč Petrofem. Tato firma letos slaví 160 let od založení a na své životní pouti to vůbec neměla lehké.

     Hned na začátku nás omámila nádherná vůně dřeva, v každém klavíru je ho asi sedmero druhů. Později nás překvapilo množství součástek, které je potřeba k vyrobení jednoho klavíru – je jich kolem 7 tisíc! Jen na rozpohybování jedné klávesy se musí složit stavebnice o 67 dílech. Mravenčí, precizní, ale nádherná rukodělná práce nás dovedla až k mistrovským nástrojům, na které jsme mohli hrát (ten nejdražší měl cenovku 4,3 milionu korun). Někdo Ovčáky čtveráky, někdo Smetanovu Vltavu nebo populární melodie. Hráli jsme všichni a byli jsme šťastní. Takový krásný dar nám hudba přináší!!!

     Určitě radíme, jeďte se do firmy a Galery Petrof podívat. Budete šťastni i vy!

Devítky z Masaryčky