Setkání národů

Už jste někdy jedli národní pokrm Kyrgyzstánu, Ugandy nebo Kolumbie? Podařilo se Vám ochutnat pravou tureckou kávu? Víte, jak by Vaše křestní jméno napsali v Sýrii? A viděli jste tančit muže z Ekvádoru jejich tradiční tanec? Že ne? A naší třídě 5.C se to podařilo vše v jeden den.

Ve čtvrtek 10.listopadu jsme měli jedinečnou možnost zúčastnit se akce pořádané Diecézní charitou Hradec Králové Setkání národů, festivalu cizokrajné hudby, tance a umění. Na jednom místě se sešli lidé, cizinci, kteří žijí v královéhradeckém regionu a prezentovali svoji zemi. Viděli jsme tanečníky a hudebníky z Ekvádoru, Sýrie, Ukrajiny i Zimbabwe.

Své pokrmy nám nabídly ženy z Eritrey, Egypta, Chile, Ghany, Indonésie, Indie, Vietnamu i Číny. Muž z Peru nás vtáhl do tajů lapačů snů, ženy z Maroka nám dali přivonět vůním koření a žena z Ukrajiny nás naučila zaplétat tradiční náramek ze stužek. Zážitkem pro nás byl hudební workshop na africké djembe s mužem ze Zimbabwe. Ruce některých žákyň ozdobila tetováním henou žena z Pákistánu.

Dvě hodinu času, které nám v rámci programu pro školy dopřáli, byly nemilosrdně krátké. Někteří z nás ani nestačili ochutnat všechny nabízené pokrmy, popovídat si se všemi účastníky a vystřídat možné aktivity.

Byli jsme mile překvapeni příjemnou atmosférou, vstřícností a pro nás všechny to byl neobyčejný zážitek. Věřme, že tuto akci navštívíme i v letech budoucích. Již příští rok se chystá jubilejní 10.ročník.

M. Látalová