Den Země

Den Země je každoroční celosvětová událost organizovaná 22. dubna a zaměřená na propagaci a podporu ochrany životního prostředí. Poprvé byl Den Země slaven v roce 1970, v současnosti probíhá každoročně ve více než 193 zemích světa.

Na tento den naše škola pečlivě připravila organizaci ekologického projektu ve spolupráci s Technickými službami RK a Odborem životního prostředí RK, kterým tímto děkujeme za pomoc. Všechny třídy ZŠ Rychnov n. Kn., Masarykova se rozešly po městě a jeho okolí s cílem očistit naše město od odpadků, válejících se na veřejných prostranstvích. Některé odhodili nepořádní lidé, jiné byly větrem odfoukány z odpadkových košů.

Po řádném proškolení všech zúčastněných, rozdání rukavic a pytlů došlo na samotný úklid. Vydali jsme na náměstí, do ulic, na sídliště, do parků, k řece Kněžné i na místní koupaliště.

Environmentální výchova a třídění odpadu jsou témata, kterým se ve škole pravidelně věnujeme již řadu let. V terénu je ta zkušenost ale zase trochu jiná. Všichni jsme si uvědomili, že si často odpadu ani nevšimneme, ale když se na to zaměříme, máme pytel naplněný za chvilku. Nacházeli jsme věci různé, občas až nevídané. Především jsme dbali na bezpečnost a velice opatrně přistupovali k nebezpečnému odpadu. Dokonce jsme volali i strážníky městské policie, aby odborně zabezpečili injekční stříkačky. Je to smutné, ale i toto je realita a je třeba, aby děti věděly, jak se mají v podobných situacích zachovat, že se nesmí na nic sahat.

Naše aktivita nezůstala bez povšimnutí. Mnozí občané se zastavili a naše žáky chválili, děkovali i učitelům, že se s nimi vydali uklízet. Kéž by v každém z nás zůstalo uvědomění si faktu, že stačí opravdu málo, abychom měli kolem sebe krásně a čisto. Ohleduplnost k životnímu prostředí je totiž jedním ze základních principů pochopení podstaty lidského žití a budoucnosti na naší planetě.

Vyšlo nám báječné počasí, takže pobyt na čerstvém jarním vzduchu všem velice prospěl a hřeje nás pocit z dobře vykonané práce.

Mgr. Radka Polívková, ředitelka zš