Jazykový kurz

Naše skupina jazykového kurzu (výuka žáků s odlišným mateřským jazykem) opět vyrážela celé dva měsíce do ulic. Ať již sněžilo, foukalo nebo bylo slunečno. I pojmenovávat počasí si děti zkoušely. Navštívili jsme společně dům seniorů, hotel a učili se orientovat ve zdravotnickém zařízení. Stále jsme mluvili, mluvili a mluvili a tím se učili a učili nová a nová slovíčka. Těmto dětem nevadí, když je opravím ve výslovnosti a říkáme vše znovu ve správném tvaru. Čteme si cedule, vysvětlujeme si rozdíl slov nebo naopak jejich stejný význam. A když jsme navštívili cukrárnu, kde děti viděly tradiční český pokrm – chlebíčky, společně jsme si pak chlebíčky vyrobili. Pojmenovali jsme si všechny ingredience, napsali si nová slovíčka i postup a při výrobě mluvili a mluvili. Děti dělají veliké pokroky a pomalu a jistě je opouští ostych a nejistota pro komunikaci s okolím. Vždyť v této náročné době se možná potkají s někým, kdo bude potřebovat jejich pomoc v porozumění nového prostředí.

M.L.