AKTUALITY
Laboratoř budoucnosti?

Žádné obavy, na budoucnost jsme připraveni! O tom nás přesvědčili naši průvodci projektem EDU-lab ze společnosti Škoda auto.

Po přesunu nad rychnovský fotbalový stadion se žáci osmých a devátých ročníků ocitli tak trochu v jiném světě. Že půjde o seznamování s novinkami na poli automobilového průmyslu, ohlašovala už přítomnost nejnovějšího vozu koncernu zaparkovaného hned vedle proskleného kamionu plného technologických překvapení. Při bližším pohledu pod kapotu vozu jsme zjistili, jak vypadá často diskutovaný elektropohon. O jeho vlastnostech přispívajících k ochraně přírody netřeba pochybovat. A navíc nový Enyaq vypadá opravdu luxusně!

Schovaní před silným větrem, v útrobách mobilní učebny, na nás dýchla budoucnost technologického vývoje se vším všudy. Sledovali jsme 3D tiskárnu, jak pod jejími tryskami vzniká plastový přívěšek. Ale co teprve, když nám naši průvodci prozradili, že podobným způsobem vzniká třeba i část zaoceánské lodi! Naše představivost nezůstala v klidu ani na chvíli.

Kamion Škoda EDU lab je opravdu zařízen jako malá technologická laboratoř. V návěsu na žáky také čekal robot, se kterým si mohli zasoutěžit ,,kámen, nůžky, papír" (robot byl bohužel vždy rychlejší), termovize, která prověřila, jak rychle jsou žáci schopni zahřát gumový míček. Kdo měl zájem, mohl absolvovat virtuální prohlídku školy Škoda auto, a.s. v Mladé Boleslavi, nebo si zahrát na specialistu logistiky a co nejefektivněji poskládat náklad do kamionu. Nemohla chybět ani společná fotografie s komiksovými postavami, které jako by tam byly s námi!

Naši průvodci světem budoucnosti, které jde přítomnost odvážně naproti, sklidili na závěr zasloužený potlesk. Zpět do školy jsme odcházeli s dárkem v ruce a pocitem, že učit se nové věci může být užitečné nejen kvůli známkám a přijímačkám!

Akce byla zajímavá, připravená, líbila se nám.

Sb, Bo, Fr